Congratulations to all of PAVE’s Parent Leaders in Education!

 

Citywide

Ward First Name Last Name Child(ren)’s School(s)
5 Joy Bell Roosevelt HS
4 Jasmine Byrd E L Haynes PCS & Basis PCS
6 Olivia Chase Hyde-Addison ES
7 Yolanda Corbett Rocketship Legacy, ITDS
1 Jacob Fishbein Capital City PCS
7 Gaby Fraser SEED, Leckie Elementary
5 Betty Gentle EL Haynes PCS MS
8 Dionna Howard Howard U.Middle PCS
8 Nicole Johnson-Douglas EL Haynes PCS, Ingenuity Prep PCS
8 DaSean Jones Columbia Heights EC, Achievement Prep, Eagle Academy PCS
4 Lisa McCullers Washington Latin PCS
1 Christine Miller Bancroft E, Oyster Adams ES
1 Fabio Molinares Day Care
6 Russchelle Moore McKinley Technology High School
4 Meaghan Mountford Washington Latin PCS, Shepherd ES
5 Yvette Selby Capital City PCS – HS
8 Jonida Spahija LAMB NE PCS
7 Letisha Vinson KIPP DC Shaw
7 Brittany Wade Stuart- Hobson Middle, Ludlow-Taylor Elementary, Plummer Elementary

 

Ward 1

First Name Last Name Child(ren)’s School(s)
Renee Davis Capital City PCS
Justin Duiguid Meridian PCS
Jacob Fishbein Capital City PCS
Tyi Goddard Phelps ACE HS
Mabel Hernandez Day Care
Susan Hughes Tubman ES
Vanessa Magana Cleveland ES
Anna McLaughlin Tubman ES
Christine Miller Bancroft E, Oyster Adams ES
Fabio Molinares Day Care
Maria Elena Moreno Van Maren Tyler ES
Jonathan Pajibo Banneker HS & McKinley HS
Elisha Peterson Meridian PCS
Anita Rivas-Gregory Inspired Teaching PCS
David Sampe Alice Deal MS
Jennifer Turner HU Math Science Middle, Hyde Addison & KIPP Grow

 

Ward 4

First Name Last Name Children’s School(s)
Leah Anderson St. John’s College HS & Basis DC PCS
Jasmine Byrd E L Haynes PCS & Basis PCS
Lateefa Dawkins Washington Yu-Ying PCS & Katherine Thomas
Djinni Field Mundo Verde PCS
Brian Galvin EW Stokes PCS (Brookland)
Tyaishia Jackson Spanish Education Development Center (SED)
Tanya Johnson Takoma ES & Brookland MS
Chelly Jones DCI PCS
Lisa McCullers Washington Latin PCS
Denise Miles-Francois Eaton ES
Rostina Miller Washington Leadership PCS
Meaghan Mountford Washington Latin PCS, Shepherd ES
Caroline Pahaham DCI PCS & Mundo PCS
Euclides Rengibo Cordoba DC Bilingual PCS, Mary McLeod PCS
Nakeasha Sanders-Small LAMB PCS
Nika Shelton KIPP Connect PCS, Emerson Prep
Shayne Swift DCI PCS
Clarice Ulu Capital City PCS
Miguelina Zapata Breakthrough Montessori PCS

 

Ward 5

First Name Last Name Child(ren)’s School(s)
Charles Anamelechi Mundo Verde PCS
Shaniola Arowolaju KIPP DC – Discover & Heights Academy
Tracy Barnes
Joy Bell Roosevelt HS
W.Ray Douglas Ingenuity Prep & EL Haynes HS PCS
Ticia Fareed-Cole Friendship PCS – Online
Tameka Garner DCI PCS & Yu Ying PCS
Betty Gentle EL Haynes PCS MS
Danielle Henry Langdon EC
Talitha Lindo EW Stokes – East End Campus PCS
Lakisha Myrick Friendship PCS (Woodridge), Washington Latin PCS & Academy of Hope PCS
Martinique Robb Burroughs ES & Luke C Moore HS
Ana Rodriguez Inspired Teaching PCS, Duke Ellington HS
Yvette Selby Capital City PCS – HS
Meladie Tatum DC Prep PCS & Cap City PCS
Robin Terry Mundo Verde PCS
Ricardo Villalba Marie Reed ES
Melinda Wuellner Inspired Teaching School
Kat Zambon Langley ES

 

Ward 6

First Name Last Name Child(ren)’s School(s)
Tiffany Blakney Friendship PCS, Christian Tabernacle CDC
Carolyn Bowen Payne Elementary School
Mable Boler Barnard
Kimberly Brown Friendship PCS – Chamberlain
Olivia Chase Hyde-Addison ES
Katrice Fuller Friendship Blow Pierce
Cassandra Gentry Inspired Teaching
Russchelle Moore McKinley Technology High School
Andrew Pratt Brent Elementary
Gloria Roberts-Henry Washington School for Girls, Maury ES, Miner ES
Negest Rucker St. Anthony’s Catholic School
Andrea Tucker JO Wilson, Stuart Hobson MS
Alexandra Vann Van Ness ES
Ron Williams Toddler/Ungraded

 

Ward 7

First Name Last Name Child(ren)’s School(s)
Yolanda Corbett Rocketship Legacy, ITDS
Sharon Culver Anne Beers Elementary School
Doris Dupuy
Gaby Fraser SEED, Leckie Elementary
Crystal Goliday Elsie Whitlow Stokes – East End Campus
Stephanie Griffith-Richardson DC Prep Edgewood
Jaimee Hall Rocketship Legacy Prep
Rhonda Hall Plummer Elementary, SEED PCSl, Capitol City PCS
Annette Ivey DC Prep
Jasmine Jones EW stokes
Joe McCarty Rocketship Academy
Matinah Muhammad
Angela Nivens Capitol Hill Day
Mona Osuchukwu Powell EZ
Latisha Roberson-Marke Shining Stars Montessori Academy PCS
Maxine Robinson Friendship PCS
Letisha Vinson KIPP DC Shaw
Brittany Wade Stuart- Hobson Middle, Ludlow-Taylor Elementary, Plummer Elementary
Denise Williams EW Stokes EE
Martiesha Woodland EW Stokes EE, LAMB PCS

 

Ward 8

First Name Last Name Child(ren)’s School(s)
Gabrielle Alston Rocketship Rise Academy PCS
Kelita Boyd Eagle Academy PCS
Shavon Collier Anacostia HS, Ketchum ES
Darya Davis Achievement Prep PCS
Crystal Gray KIPP DC Discovery Academy
Dionna Howard Howard U.Middle PCS
Nicole Johnson-Douglas EL Haynes PCS, Ingenuity Prep PCS
Andrea Jones KIPP College Prep, Minor Elementary, KIPP Learning Center
DaSean Jones Columbia Heights EC, Achievement Prep, Eagle Academy PCS
Andrew Lee Inspired Teaching PCS
Latiya Loring Richard Wright PCS, DC Prep (AEC), DC Prep (BMC)
Barbarann Mack Two Rivers PCS
Tanikka Massey KIPP DC AIM, KIPP DC Heights Academy
Mary McCane Bright Beginnings
Yolanda Mcleod Rocketship Legacy Prep PCS
Jenae Person Bell Multicultural HS, Leckie ES
Larkia Pressley-Payne School Without Walls
Tiffany Settle DC Prep Edgewood ES & MS PCS
Arthur Shade Washington Yu Ying PCS, Bridges PCS
Jonida Spahija LAMB NE PCS
Claire Taylor Browne Education Campus
Anise Walker Friendship Collegiate Academy PCS