Congratulations to all of PAVE’s Parent Leaders in Education!

Ward 1

  • Vanessa Magana, Cleveland Elementary School
  • Yael Meirovich, CentroNia
  • Fabio Molinares, Pre-school
  • Mabel Hernandez, Pre-school
  • Alejandra Sandoval, Bancroft Elementary School, Deal Middle School
  • Christine Miller, Bancroft Elementary School, Oyster-Adams Bilingual School
  • Shanese Bryant, Cardozo High School
  • Anna McLaughlin, Tubman Elementary School
  • Alberto Otero, Mundo Verde PCS
  • Jacob Fishbein, Capital City PCS
  • Jennifer Turner, Howard University Middle School of Mathematics and Science, Hyde Addison Elementary School
  • Suzie Parsons, DC International, Elsie Whitlow Stokes PCS

Ward 4

  • Bisi Oyedele, Breakthrough Montessori PCS
  • Djinni Field, Mundo Verde PCS
  • Erika Bryant
  • Meaghan Mountford, Washington Latin PCS, Inspired Teaching Demonstration School, Shepherd Elementary School
  • Tanya Johnson, Bridges PCS, Takoma Education Campus
  • Caroline Pahaham, Mundo Verde PCS, DC International PCS
  • Shayne Swift, DC International PCS
  • Chioma Oruth, Takoma Education Campus
  • Chelly Jones, Elsie Whitlow Stokes PCS, DC International PCS
  • Flor Buruca, Brightwood Education Campus, Briya PCS
  • Jasmine Byrd, EL Haynes PCS
  • Denise Miles-Francois, Eaton Elementary School
  • An Almquist, Latin American Montessori Bilingual PCS
  • Vanessa Rubio, Brightwood Education Campus
  • Andrea Jones, KIPP DC
  • Jillian Blair, Tyler Elementary School
  • Lisa McCullers, Washington Latin PCS
  • Rostina Miller, Inspired Teaching Demonstration School, DC International PCS, Washington Yu Yi PCS
  • Joanne Irby, Inspired Teaching Demonstration School, DC International PCS

Ward 5

  • Kevin Waller, EL Haynes PCS
  • Cassandra Gentry, Inspired Teaching Demonstration School
  • Joy Bell, Friendship-Woodridge PCS
  • Yvette Selby, Capital City PCS
  • Loretta Thompson, DC International PCS
  • Kemba Hendrix, Elsie Whitlow Stokes PCS
  • Melinda Wuellner, Inspired Teaching Demonstration School
  • Lark Catoe, DC International PCS
  • Clifton Durant, Inspired Teaching Demonstration School
  • Shaniola Arowolaju, KIPP DC
  • Natonne Kemp, Elsie Whitlow Stokes PCS
  • Martinique Robb, Burroughs Elementary School
  • Michelle Cook, SELA PCS
  • Latoria Brent, Cleveland Elementary School
  • Dori Cook, Archbishop Carroll High School
  • Ava Richardson, Two Rivers PCS
  • Ray Douglas, Ingenuity Prep PCS, EL Haynes PCS
  • Talitha Lindo, Elsie Whitlow Stokes PCS
  • Larkia Pressley-Pane, National Collegiate Preparatory High School
  • Chantel Kennedy, Noyes Elementary School
  • Asia Ransome, Burroughs Elementary School

Ward 6

  • Erin Sheehy, Two Rivers PCS, Blyth-Templeton Academy
  • Dionna Howard, Amidon-Bowen Elementary School
  • Doris Dupuy, Richard Wright PCS
  • Ozoda Usmanova, Langley Elementary School
  • Russchelle Moore, Jefferson Middle School Academy
  • Olivia A. Chase, Hyde-Addison Elementary School
  • Carolyn Bowen, Payne Elementary School
  • Machee Kelly, Brent Elementary School
  • Rose Shelton, Amidon-Bowen Elementary School
  • Heather Schoell, Eastern High School
  • Charrisse Ifill, Sela PCS
  • Elizabeth Eurgubian, Elsie Whitlow Stokes PCS
  • Betty Gentle, EL Haynes PCS
  • Chearie Phelps-EI, Friendship-Collegiate PCS
  • Andrea Tucker, J.O. Wilson Elementary
  • Quentella Folk, Maury Elementary
  • Sarah O’Connell, Mundo Verde PCS
  • Gloria Roberts-Henry, Miner Elementary School, Maury Elementary School
  • Kimberly Brown, Friendship-Chamberlain PCS
  • Troy Wray, Ron Brown College Preparatory High School
  • Andrew Pratt, Tyler Elementary School
  • Negest Rucker, St. Anthony Catholic School
  • Toy Brown, Stuart-Hobson Middle School

Ward 7

  • Gaby Fraser, The SEED School of Washington, D.C., Leckie Education Campus, Democracy Prep
  • Yolanda Corbett, Inspired Teaching Demonstration School, Children’s Guild DC PCS, Rocketship PCS
  • Jaimee Hall, Cesar Chavez PCS, Rocketship PCS
  • Jasmine Jones, Elsie Whitlow Stokes PCS
  • Ashley Pierce, AppleTree Early Learning PCS
  • Latisha Roberson-Marke, Shining Stars Montessori Academy
  • Manika Morgan, Breakthrough Montessori PCS, Washington Leadership Academy
  • Akeem Smith, Elsie Whitlow Stokes PCS
  • Cortney Austin-Marshall, DC Prep Benning Middle
  • LaTasha Morgan, Rocketship Legacy Prep PCS
  • Shavon Mcleod, KIPP DC
  • Brittany Wade, Stuart-Hobson Middle School, Ludlow-Taylor Elementary
  • Ain Tucker, KIPP DC KEY Academy
  • Crystal Goliday, Elsie Whitlow Stokes PCS
  • Letisha Vinson, KIPP DC Lead Academy
  • Ayana Osborne, Beers Elementary, Jefferson Middle School Academy, Ron Brown College Preparatory High School
  • Matinah Muhammad, Cesar Chavez PCS
  • Syreeta Jackson, Cesar Chavez PCS, Creative Minds International Charter School
  • Jennifer McManus, Rocketship Legacy Prep PCS
  • Denise Williams, Elsie Whitlow Stokes PCS
  • Dorothy Douglas, Beers Elementary

Ward 8

  • Ashleigh Taylor, Leckie Education Campus
  • DaSean Jones, Achievement Prep PCS, Columbia Heights Education Campus, Eagle Academy Early Learning Center
  • Darya Davis, Somerset Prep PCS, Achievement Prep PCS
  • Jennifer Rehkamp, AppleTree Early Learning PCS
  • Anise Walker, Friendship-Collegiate PCS
  • Quentin Hairston, Rocketship PCS, AppleTree Early Learning PCS
  • Nicole Aiken, Rocketship PCS, Rocketship Legacy Prep PCS
  • Reginald Workman, KIPP DC, Woodrow Wilson High School
  • Shavon Collier, Rocketship DC, AppleTree Early Learning PCS, Roosevelt High School
  • Jonida Spahija, LAMB PCS
  • Cassi Zeledon, KIPP DC, DC Prep
  • Michelle Alston, West Education Campus
  • Gabrielle Alston, West Education Campus
  • Kelita Boyd, Eagle Academy PCS
  • Arthur Shade, Washington Yu Yi PCS
  • Lakendra Brown, Cesar Chavez – Capital Hill, Charles Hart Middle School, Hendley Elementary School
  • Eleasah Banks, Rocketship Legacy Prep PCS
  • Nicole Johnson-Douglas, Ingenuity Prep, DC Prep Edgewood Middle
  • Jeronda Hilton, Friendship-Collegiate PCS
  • Trineca Yellock, Rocketship Rise Academy PCS

Citywide

  • Olivia A. Chase, Hyde-Addison Elementary School
  • Yolanda Corbett, Inspired Teaching Demonstration School, Children’s Guild DC PCS, Rocketship PCS
  • Doris Dupuy, Richard Wright PCS
  • Jaimee Hall, Cesar Chavez PCS, Rocketship PCS
  • Dionna Howard, Amidon-Bowen Elementary School
  • DaSean Jones, Achievement Prep PCS, Columbia Heights Education Campus, Eagle Academy Early Learning Center
  • Christine Miller, Bancroft Elementary School, Oyster-Adams Bilingual School
  • Fabio Molinares, Pre-school
  • Meaghan Mountford, Washington Latin PCS, Inspired Teaching Demonstration School, Shepherd Elementary School
  • Jennifer Rehkamp, AppleTree Early Learning PCS
  • Latisha Roberson-Marke, Shining Stars Montessori Academy
  • Yvette Selby, Capital City PCS
  • Anise Walker, Friendship-Collegiate PCS
  • Kevin Waller, EL Haynes PCS